Nepochopiteľné? Ako pre koho

Autor: Renata Ifková | 16.10.2012 o 10:34 | (upravené 16.10.2012 o 10:43) Karma článku: 6,24 | Prečítané:  588x

Pred pár dňami som surfovala po rôznych verejných blogoch. Na zopár blogoch ma zaujali odporúčania adminov o čom konkrétne by mali blogeri písať a čo už vhodné na písanie nie je. Písať o tom, čo človek zažil cez deň, kde sa mu páčilo alebo naopak kde sa mu nepáčilo, akú radossť mu spravili deti, či naopak ako ho nahneval sused sú zaujímavé témy. Odporúčania podnikov, či naopak kritiky na tých, kde nevychádzajú zákazníkom v ústrety zaujíma adminov oveľa viac ako vyjadrenie sa jednotlivca k akémukoľvek dianiu v politike, zdravotníctve, v školstve, či v súdnictve. Koho zaujíma názor obyčajného, "nezainteresovaného" človeka na to či sa mu niečo páči alebo nepáči vo svetovom dianí, keď o tom v podstate nemá hlbšie vedomosti?

Zvláštne je, že tie najväčšie zmeny, vynálezy a objavy uskutočnili práve tí najobyčajnejší ľudia, o ktorých by si to nikto nikdy nepomyslel. Každá myšlienka, ktorá človeku prejde mysľou, je dôležitá a nenapadla ho náhodne. Ak by sa každý so strachom pozeral na svoje myšlienky a nepretavil ich v skutky, myslím, že ešte stále žijeme v dobe kamennej.

Na jednej strane je pre mňa nepochopiteľné ako môže niekto rozhodovať o tom, čo je a čo nie je vhodné zverejniť, na strane druhej to v plnom rozsahu chápem. Je jednoduchšie spracovávať názory vyvolených, ktorí by mali mať výsostné právo písať a informovať o čom chcú a čo sa im hodí do kariet ako spracovávať tisícky názorov, ktoré môžu človeka na jednu tému úplne zamotať.

Myslím, že tento svet je zamotaný tak, že viac to nie je možné a nech dáte von hocijakú informáciu, polovica z ľudí, ktorí sa k nej dostanú, ju ani nevníma. A tak ľudia mlčia, práve preto, že majú pocit, že ich názor, či ich vnímanie života je zbytočné zverejňovať.

Viete, voľakedy mi prišlo, že písať na akúkoľvek tému je zbytočné, pretože by som iba kopírovala všetko to, čo už bolo niekedy vypovedané, napísané, či znázornené. Keď som si čítala články iných ľudí alebo knihy iných autorov, našla som tam veľa vlastných myšlienok, no i takých, s ktorými som nesúhlasila, ale napísať vlastný názor som mala strach, pretože som mala pocit, že vedia o živote viac ako ja.

Postupne ako som začala dávať von svoje myšlienky a názory som si uvedomila, že vôbec nie je dôležité či už niekto niečo podobné napísal sto alebo tisíc krát, či je to zaujímavé pre jedného alebo sto ľudí. Písanie je o aktuálnoom pocite na danú tému a v daný moment cítim potrebu to dať von, je jedno či to je o mačke, ktorú som práve našla na ulici, názor na globálne oteplovanie alebo svetový mier. Mnohí z tých čo píšu nikdy nič neovplyvnili a mojím zámerom pri písaní nie je ovplyvňovať ľudí a ich postoje k životu. Píšem pretože chcem a pretože ma to baví.

Ak niekoho baví písať o rozkvitnutej záhrade, je to úžasné, pretože vloží do písania svoje pocity a prvky, ktoré charakterizujú iba jeho. Je jedno, že v ten deň napísalo o rozkvitnutej záhrade ďalších tisíc ľudí, každý vníma tú krásu inak.

Je to ako keby niekto povedal stolárovi, aby nevyrábal stoličky,pretože ich vyrába už milion iných stolárov. A pritom každý stolár dáva do svojho nábytku kus svojej individuality.

Tiež sa vraciam k niektorým témam viac krát, no každý raz do nich vkladám niečo iné. Preto vám chcem povedať, ak chcete písať, neverte tomu, že píšete hlúposti, každý postoj k životu a dianiu má svoj význam či s ním niekto súhlasí alebo nie. Myslím, že podstata je vyjadriť to, čo cítite a chcete a je jedno k čomu. Nikdy totiž neviete ako hlboko dokážete ovplyvniť život niekoho iného. Kritika príde asi vždy, ale tá vám má iba ukázať, či si naozaj stojíte za tým, čo zo seba dávate.

A takto to je v každej oblasti vášho života, v ktorej chcete niečo ponúknuť iným. Ak niečo chcete naozaj robiť, neodradí vás d toho nič. Nech robí sto ľudí to isté, nikdy to nie je to isté.

 

Prajem vám krásny deň

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?